Zachran les

Hledáte kousek divoké krásy, kde se lidská ruka nedotkla stromů po staletí? Pak navštivte Svobodný les Ščúrnica v srdci Bílých Karpat. Na desítkách hektarech se rozprostírá pralesní rezervace, kde se život řídí vlastními pravidly.

Co dělá les Ščúrnica tak výjimečným?

  • Příroda bez zásahu člověka: Žádné kácení, žádná výsadba, žádné lesní cesty. Stromy se tu rodí, rostou a umírají v souladu s přirozeným koloběhem života.
  • Unikátní ekosystém: Pralesní ekosystém Ščúrnica je domovem pro nespočet rostlinných a živočišných druhů. Můžete tu spatřit staré buky a javory, vzácné lišejníky a mechy, ale i rysa ostrovida nebo tetřeva hlušce.
  • Oáza klidu a harmonie: Prožijte klid a ticho nerušené lidskou činností. Nasajte vůni lesa, poslouchejte šumění stromů a vnímejte sílu divoké přírody.

Svobodný les Ščúrnica je klenot Bílých Karpat a symbol návratu k divoké přírodě. Přijďte se přesvědčit na vlastní kůži.

Vyskytují se zde až 120 let staré lesní porosty s převahou jedle (85%), dále smrk, buk, bříza bradavičnatá, vtroušený habr a javor klen.
Na prvních vykoupených pozemcích se nachází pramenná roklina se studánkou Ščúrnica, která dala lesu jméno.

Místo pro přírodu

Program ČSOP Místo pro přírodu slouží k ochraně těch nejcennějších území.
Díky vašim příspěvkům vykupujeme přírodní lokality a pozemky, které navracíme přírodě.
Mnohé vzácné části naší krajiny byly v minulosti zničeny. ČSOP se ve spolupráci s místními pozemkovými spolky o tato území dlouhodobě stará.
Darované finanční prostředky používáme primárně na výkupy pozemků a (max. 5 ℅) také na provoz spolku (poštovné, propagace…).

Součástí programu je i záchrana přirozených lesů Bílých Karpat jedním z nichž je i Ščúrnica, která je tedy ve vlastnictví ČSOP.

 
 

Historie

Historicky jde o původní selský les, kde se v minulosti vyřezávaly pouze jednotlivé stromy podle potřeby a les nebyl nikdy vymýcen úplně.  Hospodaření nebylo nikdy příliš intenzivní a v posledních desetiletích zde neprobíhaly těžební zásahy. V roce 2003 dosáhl les mýtního věku a akutně hrozilo jeho postupné vykácení. ČSOP ho proto vykoupil. Prostředky byly získány aktivitami, organizovanými místní ZO ČSOP KOSENKA.  Plochu lesa plánujeme postupně rozšiřovat na co největší plochu, aby mohli v lese nerušeně probíhat přírodní procesy.

Reportáže o Ščúrnici

  • Svobodny prales (Česká televize, pořad Nedej se, 2019, 26 minut)
  • Ščúrnica (Česká televize, pořad Živé srdce Evropy, 2008, 2 minuty)

k 10. 4. 2022 je vykoupeno 
40.5 ha ve vlastnictví
a 10.5 ha ve spoluvlastnictví

Pomozte vykoupit kousek lesa
Staňte se symbolickým vlastníkem a patronem.

10 m2 lesa zachráníte částkou 250 Kč nebo 10 EUR

100 m2 lesa zachráníte částkou 2500 Kč nebo 100 EUR

Výše příspěvku záleží jen na Vás.

Obdržíte děkovný certifikát potvrzující kolik m2 přirozeného lesa zůstane díky Vám zachováno pro budoucnost lesů Bílých Karpat, pro budoucnost lesů Evropy. 

Pro informaci a ověření kontaktů na zaslání certifikátu a možnou úpravu certifikátu podle Vašeho návrhu (doplňující text, přání, apod. )nám můžete poslat e-mail na adresu kosenka[at]kosenka.cz s Vaší adresou, datem a částkou platby.

Sbírka povolena rozhodnutím Magistrátu hl. m. Prahy č.j. S-MHMP/1554784/2015
Platíte-li složenkou, do kolonky "adresa majitele účtu" vepište: ÚVR ČSOP, Michelská 5, 140 00 Praha 4
Návratku pro potřeby daňového odpočtu - na příspěvky od 1000,-Kč - pro Vás vystaví: ČSOP, Michelská 5, 140 00 PRAHA 4, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Pošlete, prosím, Vaše jméno, adresu, e-mail, podpis, výši darované částky a datum platby.

QR mapa ŠčúrnicaPřístup

Po hřebenové zeleně značené cestě od rekreačního střediska Královec nad Valašskými Klobouky asi 2 km k východu – les Ščúrnica začíná vpravo pod cestou asi 200 m za vrcholem Ploštiny (s krásným výhledem na Karpaty západního Slovenska).

Při návštěvě lesa prosím respektujme, že jsme zde pouhými hosty!